Jesteś tu: Strona głowna | Budowa i remont | Sufity | Sufit podwieszany z płyt gk | Montaż profili i płyt gk

Montaż profili i płyt gk

Jak wykonać montaż profili i płyt gipsowo-kartonowych w suficie podwieszanym?

 

     


Samodzielne wykonanie sufitu podwieszanego z płyt gipsowo-kartonowych daje wiele satysfakcji, ale jest też jedną z trudniejszych do wykonania prac w technologii suchej zabudowy. Z uwagi na konieczność podnoszenia ciężkich płyt do montażu sufitu potrzebne są minimum dwie osoby.

 

W ofercie firm produkujących płyty gipsowo-kartonowe są mniejsze płyty o wymiarach 130 na 90 cm (np. Knauf Miniform), które są dwukrotnie lżejsze od zwykłych płyt o wymiarach 260 na 120 cm. Ich waga to w 12,6  kg.(płyta GKF o grubości 12,5 mm). Podnoszenie płyt ułatwiają specjalne windy, wsporniki i inne narzędzia, niemniej o wiele szybciej przebiega montaż przeprowadzony w kilka osób.

 

Do wykonania sufitu podwieszanego potrzebne jest prawidłowe obliczenie ilości materiałów takich jak profile CD, profile UD, wieszaki kotwowe fix do CD, druty 250 mm z oczkiem, łączniki wzdłużne do profili CD, łączniki krzyżowe do CD, blachowkręty i kołki rozporowe, a także wełna szklana, masa szpachlowa i taśma zbrojąca do wzmocnienia połączeń na krawędziach płyt. (Ilość materiałów na określoną powierzchnię sufitu można łatwo obliczyć, korzystając z Bazy Danych Systemowych BDS Knaufa ).

 

Rodzaj mocowań należy dobrać do rodzaju stropu – najczęściej żelbetowego lub drewnianego. Technika montażu zależy od rozmiarów i wysokości pomieszczenia.

 

Z kolei odległość sufitu podwieszanego od stropu ustalamy w zależności od rodzaju i wielkości instalacji, które musi on pomieścić oraz głębokości opraw świetnych montowanych w płycie. Jeśli instalacji nie ma lub jest ich niewiele (np. tylko kabel elektryczny), płaszczyznę sufitu możemy poprowadzić blisko stropu z tym, że minimalna odległość między płytą gipsową i stropem musi wynosić 45 mm. Wyznaczona linia przebiegu sufitu podwieszanego nie musi być wcale równoległa do podłogi – może on być pochylony pod kątem do stropu, posadzki oraz ścian.

 

Przy montażu sufitu podwieszanego należy pamiętać, że jego ciężar spoczywa zarówno na stropie, jak i ścianach bocznych. Muszą mieć więc one odpowiednią nośność. Ciężar metra kwadratowego sufitu podwieszanego z pojedynczej płyty gipsowo-kartonowej to ok. 15 kilogramów, większość stropów może więc spokojnie przyjąć taki ciężar.

 

Sprawa komplikuje się, gdy sufit musi być wykonany, np. ze względów przeciwpożarowych, z kilku warstw płyty gipsowo-kartonowej. W przypadku trzech płyt gk 12,5 mm (klasa odporności ogniowej sufitu EI 60, stropu REI 60) ciężar metra kwadratowego sufitu wzrasta do 45 kg. Może zdarzyć się, że strop nie będzie w stanie przyjąć takiego obciążenia. Wyjściem jest wtedy wykonanie sufitu bezwieszakowego z wykorzystaniem wzmocnionych profili UA (tzw. drzwiowych). Takie rozwiązanie nie obciąży stropu, tylko ściany.

 

W tym celu należy skręcić dwa profile UA 100 w kształt dwuteownika i zamontować do ścian nośnych budynku za pomocą łączników kątowych (drzwiowych) do profili UA 100.