Jesteś tu: Strona głowna | Budowa i remont | Podłogi | Porady ekspertów

Porady ekspertów

Pytanie do eksperta: wylewka samopoziomująca na spękanej posadzce - czym zagruntować podłoże?

Podłoże, na którym chciałbym wylać masę samopoziomującą jest spękane. Czy wystarczy je zagruntować przed wylewaniem masy?

 

Odpowiada ekspert firmy Knauf Bauprodukte Polska Sp. z o.o.:

Jeżeli podłoże jest spękane, ale zwarte i nie posiadające luźnych elementów to oczywiście wystarczy jeżeli je zagruntujemy stosując Specjalny grunt do posadzek (zobacz też zdjęcia z wykonania posadzki). Natomiast jeżeli posiada spękane i odstające elementy to należy takie podłoże naprawić stosując np. masę naprawczo-wyrównującą Knaufa.

 

Pytanie do eksperta: panele podłogowe - jak przygotować spękane podłoże przed wykonaniem posadzki?

Co mam zrobić, jeśli chcę położyć panele podłogowe, a mam spękaną posadzkę?

 

Odpowiada ekspert Knauf Bauprodukte Polska Sp. z o.o.:

Odpowiedź eksperta: Jeśli spękania posadzki wynikają np. z konstrukcyjnych łączeń płyty żelbetowej w bloku, to takie spękanie nie powinno stanowić problemu przed położeniem paneli podłogowych, jeśli zastosujemy pod nie specjalną przeznaczoną do tego gąbkę lub matę zalecaną przez producenta paneli podłogowych. Taki rodzaj podkładu powinien nam w zupełności wystarczyć i zakryć spękania.

Oczywiście, jeżeli chcemy podejść bardzo profesjonalnie do tego tematu możemy omawiane spękania uzupełnić specjalnie do tego przeznaczoną masą naprawczo-wyrównującą. Jeżeli natomiast dodatkowo posadzka jest nierówna tzn. ma poziome odchylenia, których chcemy się pozbyć, możemy zastosować masę samopoziomującą.

Przed wylewaniem masy samopoziomującej należy się odpowiednio do tego przygotować (patrz porada eksperta – Przygotowanie podłoża przed wylewaniem masy samopoziomującej).

 

Pytanie do eksperta: czy muszę wykonać dylatacje przy robieniu wylewki na powierzchni 20 metrów kwadratowych?

W dużym pokoju o wymiarach 5×4m mojego mieszkania w bloku chciałbym wylać masę wyrównującą podłoże. Czy koniecznie muszę wykonać dylatacje?

 

Odpowiada ekspert firmy Knauf Bauprodukte Polska Sp. z o.o.:

Wykonanie dylatacji jest konieczne, jeżeli wynika to z konstrukcji budynku. Takie dylatacje nazywamy dylatacjami konstrukcyjnymi. Przebiegają one wzdłuż całego budynku lub stropu. Jeżeli nie ma takich szczelin dylatacyjnych w Pańskim przypadku, to wystarczy, kiedy zastosujemy dylatację brzegową omawianego pokoju.

Dylatację brzegową należy wykonać ze specjalnej taśmy dylatacyjnej lub wykonać samemu z cienkich pasków styropianu. Masy samopoziomujące Knauf są masami do zastosowań w budownictwie jednorodzinnym oraz obiektach użyteczności publicznej. W takich przypadkach dodatkowo dzielimy wylewaną masę samopoziomującą przerwami dylatacyjnymi, jeżeli wylewana powierzchnia przekracza 20 metrów kwadratowych.

W Pańskim pokoju nie będzie to konieczne.

 

Chciałbym wylać masę samopoziomującą na balkonie. Jak wykonać 2-procentowy spadek?


Odpowiada ekspert Knauf Bauprodukte Polska Sp. z o.o.:

Wylewane masy samopoziomujące zawsze dążą do uzyskania poziomu powierzchni co wynika również z ich konsystencji. Dla tego też wykonanie spadku powierzchni wylewanej masy nie będzie możliwe.

 

Pytanie do eksperta: wylewka samopoziomująca na starej, pomalowanej szlichcie - jak to zrobić?

Chcę położyć gres na podłodze garażu. Była tam zrobiona wcześniej cementowa wylewka, która pod wpływem ruchu pojazdów popękała, a w kilku miejscach są też spore ubytki szlichty. Dodatkowo podłoga była malowana farbą do betonu, która z miejscach najbardziej intensywnego ruchu złuszczyła się, ale w pozostałych miejscach przylega nadal dobrze. Czy na takim podłożu mogę zrobić wylewkę samopoziomującą i co trzeba ewentualnie zrobić z podłogą przed wylaniem takiej masy?

 

Odpowiada ekspert firmy Knauf Bauprodukte Polska Sp. z o.o.

Przede wszystkim powstaje pytanie, czy konieczne jest wylewanie masy samopoziomującej, jeżeli chce Pan położyć płytki? Aby odpowiedzieć na Pańskie pytanie założyłem, że podłoże zachowuje wystarczający poziom do tego, aby położyć płytki bez konieczności wylewania masy samopoziomującej. W tym celu dla prawidłowego wykonania podłogi w garażu należałoby zerwać lub zeskrobać i dokładnie oczyścić warstwę farby do betonu. Po czym całość zagruntować Knauf Środkiem głęboko gruntującym Knauf Tiefengrund.

Jeżeli natomiast stara powłoka z farby bardzo dobrze trzyma się podłoża i zeskrobanie jej okazałoby się wręcz niemożliwe, to całość należy zagruntować Knauf Specjalnym środkiem gruntującym Knauf Spezialhaftgrund.

Jeśli chodzi o ubytki i spękania starej wylewki, należy je przeszpachlować i wyrównać Knauf Masą naprawczo-wyrównującą stosowaną w zakresie od 3 do 30mm. Na tak przygotowaną i zagruntowaną podłogę możemy przykleić płytki. Do przyklejenia płytek gresowych narażonych na spore obciążenie samochodu zalecam zastosowanie Knauf Specjalnego kleju do posadzek.

 

Pytania do eksperta: Wylewka samopoziomująca - jaki dać styropian, jaka powinna być grubość wylewki i jak obliczyć ilość materiału?

Planuję adaptację pomieszczenia w piwnicy o powierzchni ok. 20 mkw. Na podłogę chcę położyć warstwę styropianu (ok. 5 cm), a na tym zrobić wylewkę i położyć terakotę. Jakiej grubości i jakości musi być styropian i jaka powinna być minimalna grubość takiej wylewki?

 

Odpowiada ekspert firmy Knauf Bauprodukte Polska Sp. z o.o.:

Przed wykonaniem wylewki w pomieszczeniu podpiwniczonym należy zastosować izolację przeciwwilgociową. W tym celu podstawowym rozwiązaniem będzie rozłożenie folii pod warstwą styropianu, aby odciąć dopływ wilgoci. Na folię rozkładamy styropian specjalnie przystosowany do wykonania podłóg. Zalecany rodzaj styropianu to Knauf Therm EPS 100-038 lub Knauf Therm EPS 90-038 o parametrach odpowiadających takiemu przeznaczeniu.

Wylewka, jaką powinien Pan zastosować powinna mieć minimalną grubość 4 cm o klasie betonu min. B25. Dla adaptowanego pomieszczenia o powierzchni około 20 mkw. konieczna jest dylatacja brzegowa wykonana z cienkich pasków styropianu lub specjalnej taśmy dylatacyjnej.

Jak obliczyć ilość masy (w kilogramach) niezbędnej do zrobienia wylewki samopoziomującej o grubości 2 cm napowierzchni 30 mkw? Jeżeli jest to sucha masa (do rozrobienia z wodą), to ile worków muszę kupić?

Odpowieda ekspert firmy Knauf Bauprodukte Polska Sp. z o.o.:

Do wylania masy samopoziomującej o grubości 2 cm możemy zastosować Knauf Masę samopoziomującą 10-40. Zużycie tej masy to 1,7 kg na mkw. przy 1mm grubości. Ilość masy, jaka będzie potrzebna do wylania 30 mkw. na grubość 2cm to: 1020 kg tj. 41 worków (25 kg).

 

Pytanie do eksperta: Czy można zrobić wylewkę na starych płytkach?

W łazience na podłodze mam położone płytki, które bardzo dobrze się trzymają. Czy mogę na nie wylać masę samopoziomującą?

 

Odpowiada ekspert firmy Knauf Bauprodukte Polska Sp. z o.o.:

 

Jeżeli płytki faktycznie bardzo dobrze się trzymają podłoża, co możemy stwierdzić na przykład przez próbę ich zerwania jak również przez to, że nie wydają żadnych głuchych dźwięków, jeżeli je obstukujemy to oczywiście możemy wylać na nie masę samopoziomującą. Mimo to zalecam zerwanie starych płytek. Oczywiście, jeżeli jednak istnieje potrzeba wylania masy samopoziomującej na starych płytkach musimy pamiętać o kilku ważnych aspektach.

Przede wszystkim istnieje konieczność oczyszczenia i odtłuszczenia starych płytek i pomalowania ich nierozcieńczonym środkiem gruntującym Spezialhaftgrund. Po dokładnym wyschnięciu środka gruntującego możemy wylać np. masę samopoziomującą drewno/jastrych/beton, jeżeli wylewana warstwa nie będzie przekraczać 20 mm. W celu prawidłowego zastosowania produktów koniecznie zapoznać się z instrukcją umieszczoną na opakowaniu lub w karcie technicznej produktu.

 

Pytania do eksperta: Ogrzewanie podłogowe - czy płyta styropianiowa Floor-Therm jest lepsza od styropianu z folią i jaka powinna być grubość wylewki

Czy płyta styropianowa EXPERT FLOOR HEATINGswoimi właściwościami oporu cieplnego i odbijania ciepła w ogrzewaniu podłogowym może zastąpić zwykły styropian z folią metalizowaną? A w momencie zastosowania styropianu EXPERT FLOOR HEATING- ile powinna wynosić wysokość wylewanego jastrychu licząc od czubka garbu?

 

Odpowiada ekspert firmy Knauf Industries:

Płyta styropianowa EXPERT FLOOR HEATING produkowana przez firmę Knauf Industries ma deklarowany współczynnik przewodzenia ciepła λD - 0,031 [W/m•K], natomiast płyty styropianowe z folią metalizowaną (kilku producentów – uśredniając ich deklarowane współczynniki przewodzenia ciepła) λD - 0,035 [W/m•K], co daje nam przy takiej samej grubości lepszy opór cieplny RD płyty EXPERT FLOOR HEATING i co za tym idzie - mniejsze straty ciepła przy ogrzewaniu podłogowym.

Stosując płytę styropianową EXPERT FLOOR HEATING lub zwykłą płytę styropianową z folią metalizowaną w ogrzewaniu podłogowym musimy w obu przypadkach zapełnić otulinę rury grzewczej od góry warstwą wylewki betonowej (cementowej lub anhydrytowej), o grubości co najmniej 2,5 cm.

Jednak, z uwagi na kształt płyty EXPERT FLOOR HEATING (górna powierzchnia płyty posiada wypustki mocujące) zużycie wylewki na metr kwadratowy jest mniejsze (zobacz pokaz zdjęć). Oszczędność sięga 25% w porównaniu z użyciem wylewki (zobacz film) na płycie styropianowej z folią metalizowaną, co powoduje oszczędność czasu pracy związanej z wykonaniem wylewki o 45%.

 

Czy płyty suchego jastrychu można zastąpić płytami gipsowo-kartonowymi 12.5 mm? Chcę ułożyć podłogę w suchej zabudowie.


Odpowiada ekspert firmy Knauf:

Nie można zastąpić specjalnych płyt gipsowo-włóknowych do wykonywania suchych jastrychów płytami gipsowo-kartonowymi. Posiadają one zupełnie inne parametry techniczne.

 

Pytanie do eksperta: Czy można zrobić wylewkę pod ogrzewanie podłogowe na starym stropie?

Planuję zainstalowanie w domu ogrzewania podłogowego. Wylewka byłaby robiona na starych betonowych płytach nad stropem nieocieplonej piwnicy. Jakiej grubości powinna być wylewka, by nie obciążyła zanadto stropu, a skumulowała odpowiednią ilość ciepła?

 

Odpowiada ekspert firmy Knauf:

Zastosowanie wylewki na starych płytach stropowych jest możliwe, jednak należy do tego podejść z dużą dozą ostrożności. Wprowadzany tu dodatkowe obciążenie na strop często rzędu ponad 100 kg/m2. W połączeniu z obciążeniem użytkowym może okazać się, że przekroczona została granica obciążenia dopuszczalnego.

Taka ingerencja w konstrukcję budynku wymaga konsultacji z projektantem. Optymalna grubość wylewki przy ogrzewaniu podłogowym to 35 mm ponad górną powierzchnie rurki ogrzewania. Taka grubość zapewni odpowiednią stabilność wylewki.

 

 

Pytanie do eksperta: Z czego wykonać lekką podłogę na nierównym stropie?

Potrzebuję rozwiązania dla pokoju o powierzchni ok. 18 m2 o nierównym stropie (różnice do 8 cm). Zależy mi na lekkości konstrukcji, łatwości montażu i ciepłej podłodze. Które z rozwiązań byłoby dobre do wykonania takiej podłogi?

 

Odpowiada ekspert firmy Knauf :

Firma Knauf posiada w swojej ofercie dwa typy płyt do podłóg: Vidifloor oraz Aquapanel Floor. Płyty Vidifloor są polecane do pomieszczeń suchych, natomiast płyty Aquapanel Floor są polecane do pomieszczeń wilgotnych i mokrych. Oba rozwiązania można wykorzystać w Pana przypadku. Wyrównanie podłoża uzyskujemy poprzez wykonanie suchej podsypki z kruszywa samo-klinującego na bazie perlitu.

 

Pytanie do eksperta: Wylewka na poddaszu - jak wykonać modernizację stropu

Chciałbym się dowiedzieć, jak wykonać wylewkę stropową przy adaptacji poddasza. Podstawą jest stary strop, wykonany dawno w następujący sposób:

- dwuteownik co jakieś 1,5 metra jako konstrukcja nośna w przestrzeniach między ścianami

- między nim jest coś jakby strop cementowy zbrojony wykonany jakieś 20 lat temu, może dawniej, grubości kilku centymetrów. Planuję wykonać modernizację w następujący sposób:

- wyrównać powierzchnię starego stropu

- położyć folię

- przestrzeń między dwuteownikami wypełnić styropianem

- rozprowadzić w warstwie styropianu rurki pex-al-pex w osłonie peszel do grzejników

- na całość wykonać 4-6 cm wylewki z użyciem siatki zbrojącej i ewentualnie z dodatkiem włókien, tak aby powstała płyta opierała się na dwuteownikach i ścianach znajdujących się piętro niżej.

- na to wszystko położyć panele.

Czy ma pan jakieś rady, jak to można zrobić lepiej bez wymiany starego stropu? W jakiej części (wysokości) wylewki umieścić siatkę?

 

Odpowiada ekspert firmy Knauf:

Proponuję, aby rozpoczął Pan prace modernizacyjne od konsultacji ze statykiem, który określi stan opisanego przez Pana stropu. Chodzi przede wszystkim o określenie możliwości dociążania tego stropu. Jeżeli można będzie dociążyć ten strop ciężarem ok. 100kg/mkw. to proponuję Panu następujące rozwiązanie: 1. wypełnić przestrzeń pomiędzy belkami styropianem (w tej warstwie może Pan również ułożyć rury instalacyjne)

2. dodatkowo ułożyć na całej powierzchni styropian gr. 3cm, tak aby powstało jednolite podłoże (biała „tafla” styropianu na całej powierzchni)

3. do ścian przymocować systemowe, brzegowe taśmy dylatacyjne Knauf 8/100

4. na styropianie ułożyć warstwę rozdzielczą Knauf papier parafinowy

5. na tak przygotowaną powierzchnię wylać wylewkę anhydrytową Knauf FE50 grubości min. 4cm

 

Ekspert podpowiada: sucha podłoga to dobra alternatywa dla ciężkich wylewek

Mam zamiar wyremontować dom, w którym są drewniane stropy. Chiałbym położyć na górze terakotę, ale nie wiem, jak przygotować podłoże pod nią.

Odpowiada ekspert firmy Knauf:

Rozwiązaniem jest podłoga z płyt gipsowo-włóknowych Vidifloor, która stanowi niewielkie obciążenie dla stropu. Ciężar płyty o grubości 12,5 mm wynosi zaledwie 14,75 kg na metr kwadratowy. Dzięki temu można ją wykonywać wszędzie tam, gdzie zastosowanie tradycyjnych jastrychów spowodowałoby nadmierne ugięcia istniejącego stropu. Na przykład przy adaptacji poddaszy.

Płyty Vidifloor skracają znacznie czas wykonywania posadzki, która jest gotowa do położenia właściwej podłogi już po kilku godzinach. Należy je układać w dwóch warstwach, na równym podłożu (np z płyt OSB lub na warstwie suchej podsypki Knauf), stosujac się do zaleceń producenta.

 

Jestem na etapie wykańczania domu. Położyłem już instalacje i przyszedł czas na posadzki. Zależy mi, aby wylewki położone zostały szybko. Zamówiłem już bowiem parkieciarzy i glazurników. Znajomy fachowiec twierdzi jednak, że na ich wykonanie potrzebuje co najmniej tygodnia. Czy wykonanie wylewek musi trwać aż tak długo?

 

Nie, jeśli zdecyduje się Pan na wylewki anhydrytowe Knauf. Można zamówić je luzem z dostawą na plac budowy. Na budowę przyjeżdża silos i dwóch ludzi w jeden dzień może położyć wylewki w całym domu. Posadzki te są wyjątkowo trwałe. Polecam zwłaszcza wylewkę anhydrytową Knauf FE 50. Po posadzce wykonanej z FE 50 można chodzić po 24 godzinach i obciążać po 3 dniach od jej wykonania.


Mam dom wybudowany w latach siedemdziesiątych. Chciałbym podnieść dach i zabudować poddasze, ale nie wiem, czy stary strop wytrzyma?

 

Przed podjęciem decyzji o adaptacji poddasza konieczne będzie sporządzenie ekspertyzy stwierdzającej stan techniczny i wytrzymałość starego stropu. Warto wiedzieć, że wylewanie ciężkich posadzek cementowych może wykluczyć możliwość zabudowy poddasza, ponieważ stary strop nie wytrzyma ich ciężaru. Z pomocą przychodzą lekkie, suche podłogi, które można wykonać z wzmocnionych płyt gipsowo-włóknowych Knauf BRIO lub VIDIFLOOR albo z płyt cementowych AQUAPANEL ® FLOOR, nieco cięższych niż płyty gipsowo-włóknowe, ale lżejszych od wylewek cementowych.

 

Istnieje kilka systemów wykonania suchych podłóg. Jeden z nich polega na wypoziomowaniu starego stropu przy pomocy suchej podsypki, ułożonej na folii budowlanej. Na tak przygotowanym podłożu układa się płyty gipsowo-włóknowe, które są do siebie klejone I skręcane specjalnymi wkrętami. Na suchej podłodze można położyć dowolny rodzaj okładziny: panele, parkiet, a nawet terakotę.

 

Czym różnią się płyty cementowe od izolacji w płynie (kwestia montażu: stopień skomplikowania, czas trwania, ryzyko błędów wykonawczych, przerwy technologiczne)?

 

Odpowiada ekspert Knauf Sp.z o.o.

 

Suchy Jastrych cementowy Aquapanel Floor pełni funkcję podkładu podłogowego odpornego na wilgoć. Izolacja w płynie jest jedynie barierą przeciwwilgociową.

 

Do jakich pomieszczeń przeznaczone są płyty cementowe: (pomieszczenia wilgotne, mokre), gdzie najlepiej się sprawdzają, czy zapewnią wystarczającą hydroizolację w pomiesczeniach mokrych o najwyższej klasie obciążenia wilgocią (FBK IV, Bk C, etc.)?

 

Odpowiada ekspert Knauf Sp.z o.o.

 

Podkładu podłogowego nie należy porównywać z hydroizolacją są to zupełnie różne typy materiałów budowlanych.

 

W jaki sposób na montaż i własności izolacyjne płyt wpływają nierówności podłoża, na którym są układane (np. rury instalacyjne, przewody)?

 

Odpowiada ekspert Knauf Sp.z o.o.

 

Suchy jastrych należy układać na suchej podsypce w której, zgodnie z zeszytem technicznym, można układać różnego typu instalacje. Alternatywą jest układanie suchego jastrychu na idealnie równych podłożach np. płycie OSB w przypadku stropów drewnianych.

 

Kwestia wymiany gotowej izolacji w płynie na izolację opartą na płytach (np. w przypadku remontu pomieszczenia; starej, uszkodzonej izolacji w płynie). Czy należy usuwać wszystkie/ część warstw poprzedniej izolacji, czy można układać od razu na tzw. warstwie kontaktowej?

 

Odpowiada ekspert Knauf Sp.z o.o.

 

Suchy Jastrych cementowy Aquapanel Floor nie jest techniczną alternatywą dla izolacji w płynie na wylewkach betonowych. Suchy Jastrych cementowy Aquapanel Floor stanowi alternatywę dla wylewek  „mokrych” z uwagi na krótszy czas montażu i możliwość użytkowania bezpośrednio po ułożeniu.

 

 

Remontuję mieszkanie. W jednym z pomieszczeń (kuchnia) jest podłoga drewniana (w pozostałych parkiet). Niestety pod podłogą drewnianą nie ma wylewki. Ja chcę w jej miejsce położyć kafelki. Niestety po jej rozebraniu należałoby zrobić wylewkę o grubości 6 cm, żeby zlicować się z wylewką w innych pomieszczeniach. Czy można zamiast tradycyjnej wylewki położyć najpierw styropian EPS 100, na niego którąś z płyt np. płytę cementową 12,5 mm, a na nią położyć kafelki. Jeżeli jest to dobre rozwiązanie, to czym należy przykleić płytę do styropianu.

Odpowiada ekspert Knauf Sp.z o.o

 

Opisaną podłogę o wysokości 6 cm może Pan wykonać na dwa sposoby.

Pierwszym z nich jest wykonanie podłogi z użyciem płyt cementowych AQUAPANEL FLOOR.

Takie rozwiązanie składa się z podsypki samopoziomującej AQUAPANEL, płyty pośredniej (np. płyty GKB lub płyty OSB) oraz płyty cementowej AQUAPANEL FLOOR. Płyty cementowe AQUAPANEL nadają się idealnie do takich pomieszczeń jak kuchnie czy łazienki, gdyż są one w 100% odporne na działanie wody.

Drugim rozwiązaniem jest wykonanie suchych podkładów pod posadzki przy użyciu płyt Vidifloor.

Rozwiązanie to polega na ułożeniu płyt Vidifloor 2x10 mm na suchej podsypce Knauf PA.

 

 

 

 

 

Potrzebna mi rada w sprawie posadzki na poddaszu. Muszę uzyskać min 10 cm wysokości i izolację akustyczną, a nie chciałbym tego robić (styropian+siatka zbroj.+ wylewka) ze względu na ciężar i kłopot z transportem betonu (II piętro i brak możliwości dojazdu pompy). Proponowano mi wysypanie suchego piasku ok 10 cm, wyrównanie i na to dwie warstwy płyt gips-karton skręconych lub sklejonych. Ale czy tu nie będzie również zbyt dużego ciężaru? I co z akustyką (chodzi mi tylko o wyciszenie, izolacja cieplna jest nieistotna).

 

Odpowiada ekspert Knauf Sp.z o.o

 

Proponuję wykonanie suchych podkładów pod posadzki Knauf. Jako warstwę wyrównującą można zastosować suchą podsypkę Knauf PA. Jej minimalna grubość wynosi 30 mm. Następnie należy na niej ułożyć płytę Vidifloor 2 x 10 mm.